Od solární plachty očekávejte něco víc

Solární plachta na zakrytí hladiny zahradního bazénu se zdá docela nudná. Je to kus obyčejné plastové fólie s bublinkami, které zajišťují to, aby se plachta nepotopila a neklesla ke dnu. Budí zdánlivý dojem, že pouze chrání bazén před nečistotami, ovšem to je jen část funkcí, které zastává.

Působí jako izolant – fólie je sice velmi tenká, ale spolu se vzduchovými bublinkami vytváří izolační vrstvu, která snižuje ochlazování vody, a tím přispívá k většímu komfortu při koupání. Nelze sice očekávat, že vám udrží po celý den i v chladnějším počasí teplotu vody na 26 stupních Celsia, ale jistý nezanedbatelný vliv tu je a pozitivní efekt to přináší zejména tam, kde se voda v bazénu uměle vyhřívá např. solárními kolektory anebo tepelným čerpadlem.

hladina bazénu

Brání odpařování vody – poměrně značnou finanční úsporu přináší solární plachty v souvislosti s odpařováním vody. Pokud ponecháte plachtu na hladině po celou dobu, kdy bazén nevyužíváte, voda se z nádrže přestane prakticky odpařovat, protože se vznikající vodní pára ihned na vnitřní straně plachty srazí ve vodní kapky a voda opět steče zpět do bazénu.

voda v bazénu

Možná vám toto připadá malicherné, co je na tom, že se vypařuje voda z bazénu? Ale počítejte s námi. Za 24 hodin se vypaří z bazénu o rozměrech 7 x 5 metrů přibližně (v závislosti na teplotě a vlhkosti vzduchu) 170 litrů vody. Z malého zahradního bazénu o průměru 4 metry je to za jeden den zhruba 60 litrů. A pokud bazén používáte od května do září, za dobu 5 měsíců je to celkem 9 tisíc litrů vody, tedy 9 kubíků. A při ceně vodného a stočného cca 100 Kč je to dohromady 900 Kč. A pokud používáte plachtu 3 koupací sezóny, ušetříte na pouhém dopouštění vody celkem téměř dva tisíce korun.

Jak vidíte, solární plachty i po odečtení jejich pořizovací ceny pomáhají lidem šetřit jejich vlastní kapsu, aniž by museli doslova vyhazovat peníze oknem.