Co je to elektronický obchod?

Co to vlastně je elektronický obchod nebo elektronické transakce? Můžeme tak označit obchodní transakce, které jsou prováděné elektronickou cestou prostřednictvím internetu. Pokud tuto definici zjednodušíme, jedná se zkrátka o prodej nebo nákup v online prostoru.

A takový prodej může zahrnovat opravdu širokou škálu čehokoliv, co můžeme nakupovat nebo prodat. Může to být samozřejmě nepřeberné množství oblečení, elektroniky, potřeb papírnictví, součástek do aut, jídla, pití, knih, věcí do domácnosti a mnoho, mnoho dalšího. Nakupovat ale můžete také věci, které nemají fyzickou podobu. Můžou to být různé softwary, programy, elektronické knihy, audioknihy a další z řady nefyzických výrobků.

nakupování

Jak může takový elektronický obchod vypadat? Existuje několik modelů, jak získat a prodávat výrobky.

První je takový, že si vlastní výsledek vyrobíte, vyrábíte si vlastní produkty pro celý e-shop a ty poté prodáváte. Asi nejjednodušší model, za kterým ale stojí mnoho práce.

Dalším modelem je spolupráce s nějakým výrobcem. Víte, co chcete prodávat a co byste chtěli vyrobit, ale nemáte na to možnosti? Tak tento model bude pro vás tím ideálním. Můžete si vybrat externího výrobce či dodavatele a spolupracovat s ním na výrobě produktů, které potom budete prodávat prostřednictvím svého e-shopu.

online shopping

Další možností je provozovat velkoobchod a skladování produktů. K tomu budete nevyhnutelně potřebovat sklad, kam budete produkty ukládat. Nakoupíte od dodavatelů a různých výrobců produkty, uložíte je do skladových prostor a poté je nabízíte na svém e-shopu. Skvělé je, že máte naprostou kontrolu nad tím, jaké produkty nabízíte a prodáváte. Nevýhodou je nutnost větších prostor.

Nezapomeňte, že dobrý e-shop nedělá jenom nabídka produktů, ale i spousta dalších věcí. Například SEO, což je optimalizace pro vyhledávání. Pokud potřebujete tuto službu co nejrychleji, máte možnost získat SEO Eshop-rychle. SEO se bude nastavovat vždy trochu jinak, dle toho, na jaké platformě svůj e-shop provozujete, třeba SEO pro Fastcentrik.