Péče o trávník


Základem je sehnat si kvalitní osivo, což je předpoklad k tomu, abychom se mohli pyšnit dobře vypadající zahradou. Při výběru musíme mít jasno, k jakému účelu bude osivo využito. Chceme mít trávník pro okrasu nebo raději pro sportovní využití? Rozhodněme se.
Ideálním obdobím pro založení trávy je duben až květen, protože je půda rozmrzlá, ale přesto dostatečně vlhká a nehrozí už velmi časté mrazíky.
zelená tráva.jpg
Musíme si obstarat také kvalitní zeminu, aby měla tráva z čeho čerpat živiny. Z půdy sesbírejme kameny, vytrhejme plevel, mechy a pampelišky, protože například takový mech rád škodí. Prodávají se proti němu přípravky, které se používají většinou před sekáním.
S tím je spojené i hnojení. Optimální je dlouhodobě působící, které obsahuje všechny prvky pro výživu. Poměr prvků je upraven dle ročního období, proto čtěme informace k produktům před koupí. Základními živinami jsou především: dusík – podporuje růst a regeneraci, hořčík – napomáhá fotosyntéze (tvoří chlorofyl – zelené barvivo), vápník, draslík.
sekačka na trávníku.jpg
S péčí je spjato i zavlažování, na které nesmíme zapomínat. Nejlepší je to automatické, které jednoduše naprogramujeme a funguje i bez naší přítomnosti – což se hodí, pokud jsme na dovolené.
Zalévání se provádí, když je nejmenší doba odpařování– brzy ráno a večer.

Až budeme zkracovat, nezkracujme příliš – za to častěji. V květnu a v červnu je možné klidně i dvakrát za týden. Mimo toto období stačí pouze jednou týdně, což se liší dle potřeb a preferencí.

Dalšími ošetřeními jsou tzv. vertikulace a aerifikace. Vertikulace je prořezávání. V době růstu se hromadí odumřelé části, které zabraňují přístup vzduchu, vody a živin. Vertikulace se provádí až po sečení a to na jaře a na podzim.
Aerifikace je provzdušněnípro lepší přísun vody a živin. Provádí se rycími vidlicemi, které vyrývají hustou síť děr a vyhazují vyrytý materiál na povrch. Vzniklé otvory se mají zasypávat pískem, který je uzavře, ale i tak prochází skrz něj vzduch.

Samotná příprava půdy vyžaduje čas. Proto obstarejme dostatečně brzy vše, co je třeba a začněme pomalu se založením. Nezapomínejme na pravidelnou péči!