Elektřina ve voze

Nezbytná záležitost

Všemožných součástek fungujících na elektřinu je v autech stále více, kdy se není čemu divit, protože zvyšují bezpečnost i komfort řidiče. Samozřejmě jako první se musí začít nezbytnými zařízeními, bez kterých by nefungoval motor. Tou první je startér, protože těžko v dnešní době bude k nastartování pohonu točit klikou, přičemž dnes už stačí otočit klíčem. Dále máme přes elektroniku řízeny systém přípravy směsi, protože klapka určuje množství dodávaného vzduchu a vstřikovače zase paliva.

baterie ve voze

Ve výfuku jsou lambda sondy, přes které řídící jednotka vyhodnotí, jakou směs do motoru dostat. Dále se můžeme přesunout na prvky bezpečnosti, kam řadíme třeba ABS, protože třeba na mokru zkracuje brzdnou dráhu. Jako poslední je tu komfort řidiče, a i ostatních cestující. Dnes si u spousty vozů můžeme připojit mobil k autu a přímo na displeji v něm pouštět písničky, pustí si mapu a dělat spoustu dalších činností, které zpříjemňují cestování.

Dobíjení

Dohromady je voze dost elektrických součástek, které ke svému provozu spotřebovávají jisté množství energie, přičemž když běží světla, řídící jednotka, ventilátor chladiče, systémy a další věci, tak to jde znát. Na baterii bychom tak mohli jet jenom omezenou dobu a potom bychom byli nahrání. Proto potřebujeme dostatečné dobíjení, aby nás stav baterie nemusel trápit. Důležitým zařízením je proto alternátor, který nejčastěji pohání řemen spojený s řemenicí na klikové hřídeli.

kabely na baterii

Rozhodně je důležité jeho správné napětí, protože jinak by docházelo k prokluzu. Jestliže se alternátor pokazí, tak se rozsvítí kontrolka baterie a my musíme brát ohled na to, že už moc to bude stačit tak na dojetí do servisu, přičemž je potřeba co nejvíce věcí vypnout. Alternátor si můžete vyměnit i sami, ale dejte proto na správné zapojení a napnutí řemenu. Aby Vám nový díl pasoval, tak jej můžete zakoupit přes kód jako je 06f903023c.