Co vám prozradí výpočet BMI

BMI výpočet slouží k tomu, abychom se dozvěděli přibližnou situaci o své tělesné postavě. Zda je v normě, anebo vybočuje do některého ze dvou směrů, a to jak směrem k nadváze či obezitě, tak i k podváze. BMI znamená ve volném překladu „index tělesné hmotnosti“ a můžeme se jím řídit, jestliže patříme k tzv. běžné populaci. Kteří lidé se mohou více odchýlit od výpočtu, a kde mohou být větší nepřesnosti?

krásné ženské bříško

Senioři – při výpočtu BMI u seniorů je nutné přihlížet k tomu, že lidé v tomto věku mívají více tukové tkáně a méně svalové hmoty. https://www.hospodynkam.cz/cukrarske-hmoty Tuk je však lehčí, než svalovina, a to může vést k některým mylným závěrům. Například na hranici normálního stavu a nadváhy to může ve skutečnosti již znamenat nadváhu.

nezdravé jídlo

Silové sporty – index BMI není určen pro silové sportovce, například kulturisty. Ti mívají běžně tělesnou hmotnost o deset kilogramů vyšší, než je normální stav, a to už může být v oblasti obezity, přitom s obézním kulturistou se prakticky nemůžete potkat. Je to samozřejmě dáno tím, že svalová hmota je těžká, a kulturisté mívají svaly až mnohdy abnormálně vypracované.

Těhotné ženy – do této skupiny patří i ženy v období těhotenství, tehdy se pochopitelně výsledek značně zkreslí těhotenským bříškem, a tak je moudré s měřením indexu BMI počkat až do období několika týdnů, ale nejlépe měsíců po porodu.

I podváha je nebezpečná

O nebezpečí nadváhy v souvislosti s infarktem myokardu, mozkovou mrtvicí a dalšími cévními příhodami je toho známo velmi mnoho. Bohužel se však mnoho lidí nezajímá o opačný protipól, který je možná nebezpečný ještě více. S podváhou se potýká řada lidí, zejména mladých dívek, které se snaží za každou cenu přestat konzumovat potravu, což může vyústit až v anorexii. Dbejte proto o správnou životosprávu, a když dieta, tak s výživovým programem, který posune naše tělo do optimálních hodnot, a nepřekročí práh podváhy.